Forum Honorowe Krwiodawstwo w Nowym Sączu Strona Główna
 
 FAQFAQ   FAQSzukaj   FAQUżytkownicy   FAQGrupy  GalerieGalerie   FAQRejestracja   FAQProfil   FAQZaloguj 
FAQZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   
FAQ

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Honorowe Krwiodawstwo w Nowym Sączu Strona Główna -> FAQ - Pytania i Odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
noiragneau
AdministratorDołączył: 16 Maj 2007
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:01, 18 Wrz 2007    Temat postu: FAQ

Czy oddawanie krwi jest bezpieczne ?
Oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.

Dlaczego dopiero w wieku 18 lat można rozpocząć oddawanie krwi?
Krwiodawcą można się stać od 18 roku życia, ponieważ po uzyskaniu pełnoletności można samodzielnie podejmować decyzje, a ponadto w tym wieku organizm staje się organizmem dorosłym i ukształtowanym.

Jak często mogę oddawać krew?
Bezpieczny okres pomiędzy oddawaniem krwi wynosi 2 miesiące.

Czy trzeba przejść jakieś badania żeby zostać krwiodawcą?
Potencjalny dawca winien być zdrowy, a badania podstawowe wykonywane są u każdego przed oddaniem krwi.

Ile trwa proces oddawania krwi ?
Cały proces zajmuje około godziny. Zaczyna się od rejestracji, wypełnienia formularza i wstępnego badania. Wtedy dopiero po przejściu badań można oddawać krew co zajmuje około 10 minut. Po oddaniu krwi jesteśmy proszeni do spędzenia paru chwil w wygodnym fotelu aby odpocząć.

Czy można zlecić stacji krwiodawstwa badanie krwi?
Badania podstawowe przechodzi dawca przed oddaniem krwi oraz badanie lekarskie. Lekarz każdorazowo kwalifikuje dawcę do pobrania donacji. Wyniki badań mogą być wydane dawcy w dniu oddania, a pozostałe, które wymagają dłuższego czasu przesyłane są pocztą.

Czy wszystkie grupy krwi są pożądane?
Wszystkie grupy krwi są pożądane, bo istnieją biorcy o różnych grupach.

Kogo określa się honorowym krwiodawcą?
Każdy, kto odda krew staje się honorowym krwiodawcą i otrzymuje stosowną legitymację.

Czy współcześnie istnieją metody dzięki którym mogę oddać krew mimo że 10 lat temu przebyłam żółtaczkę typu C?
Ktoś, kto przebył żółtaczkę typu B lub C nie może oddawać krwi.

Ćwiczę na siłowni i nie wiem czy taki wzmożony wysiłek po oddaniu krwi nie będzie mi szkodził?
Po oddaniu krwi nie wolno ćwiczyć przez 48 godzin.

Oddaję krew od ponad 20 lat. Krew i osocze. Mam już ponad 60 litrów oddane. Mam niewielkie nadciśnienie i przyjmuję systematycznie Mapryl 10 mg. Czy mogę nagle zaprzestać oddawania krwi czy też lepiej robić to stopniowo i czy moje nadciśnienie może mieć związek z oddawaniem krwi?
Przerwać oddawanie krwi można nagle. Nadciśnienie nie ma związku z oddawaniem krwi.

Moja waga waha się między 48kg a 51kg czy mogę w takim wypadku oddać krew?
Nie można przy tak niskiej wadze być krwiodawcą, ponieważ 450 ml stanowi więcej niż 10% krwi krążącej.

Lekarz zaproponował mi oddawanie krwi na płytki, wyjaśnił mi, na czym to polega ale ja chciałabym poznać także zagrożenia. Czy mogę prosić o wskazówki?
Zagrożeń innych niż przy oddawaniu krwi pełnej nie ma. Wręcz przeciwnie, ponieważ pobierany jest tylko jeden składnik morfologiczny krwi - płytki, a erytrocyty pozostają u dawcy. Różnica polega tylko na dłuższym czasie zabiegu (ok. 1 godz.)

Od kilku lat systematycznie oddaję krew (co 2 miesiące). Ostatnio wartość hemoglobiny przed oddaniem krwi wyniosła 12,80 - co nie pozwoliło mi na oddanie w tym dniu. Ta sytuacja powtarza się co pewien okres czasu. Jaka jest przyczyna?
Sądzę, że powinien Pan zrobić przerwę w oddawaniu krwi ok. 6 m-cy. Myślę, że tryb życia Pana nie pozwala organizmowi na szybką regenerację.

Czy przyjmowanie specjalistycznego leku dyskwalifikuje mnie jako dawcę?
Lek może spowodować dyskwalifikację ze względu na przyczynę jego przyjmowania. Należy skonsultować to z lekarzem.

Czy może oddawać krew osoba z nadciśnieniem tętniczym? Jak należy brać leki przeciw nadciśnieniu przed oddaniem krwi?
W trakcie leczenia nadciśnienia krwi nie należy oddawać, ponieważ szereg leków ma niekorzystne działania na biorcę krwi. W okresie ustabilizowanego ciśnienia decyzje należy do kwalifikującego lekarza.

Jestem chory na astmę. Czy mogę oddawać krew?
Mam nieaktywną astmę. Czy mogę oddawać krew?
Sama nieaktywna astma nie dyskwalifikuje honorowego dawcy krwi. Jednakże jeśli jest to choroba nawracająca lub aktywna - dyskwalifikuje dawcę na stałe. Nie ze względu na biorcę ale na dawcę.

Czy osoby, które przeszły zarażenie wirusem hbv są dożywotnio wykluczone z szeregu krwiodawców? Czy sytuacja wygląda podobnie z dawcami narządów po hbv?
Zakażenie wirusem hbv wg obowiązujących obecnie uregulowań prawnych (rozporządzenie ministra zdrowia) dyskwalifikują dawcę na stałe. To samo dotyczy dawców narządów. Krew każdego dawcy obecnie badana jest w kierunku przeciwciał anty HIV 1, 2, antygenu HBs, przeciwciał anty-HCV lub RNA HCV, odczynów kiłowych, aktywności transaminazy alaninowej (ALAT), DNA HBV i RNA HIV.

Czy można oddawać krew podczas zażywania środków antykoncepcyjnych?
Tak

Czy mogłabym oddać krew, mimo że pół roku temu przekułam sobie uszy? Wiem, ze powinno minąć 6 miesięcy ale byłam wcześniej szczepiona na żółtaczkę.
Musi upłynąć 6 m-cy od chwili przekłucia uszu, albowiem istnieje niebezpieczeństwo zakażeń wirusowych nie tylko żółtaczką typu B.

Wyczytałam, że osoby, które przebywały w okresie 01.01.1980 r. do 31.12.1996 r. łącznie przez 6 miesięcy lub dłużej w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii; nie mogą oddać krwi i chciałabym się dowiedzieć dlaczego?
Taki przepis rzeczywiście obowiązuje ze względu na możliwość zakażenia BSE(„choroba wściekłych krów”)

Ile krwi jest pobierane – czy nie będę potem osłabiony ?
1 Jednostka donacji to około 450 ml krwi , średnio w ciele dorosłego człowieka jest 5-6 l. krwi . Ubytek ten u większości ludzi nie powoduje żadnych odczuć. Bardzo mały procent może doświadczać chwilowych zawrotów głowy, lecz krótki odpoczynek szybko przywraca wszystko do normy. Bardzo rzadko, lecz zdarzają się także przypadki zasłabnięć.

Czy oddając krew nie ulegnę zakażeniu?
Oddając krew nie zarazisz się AIDS ani żadną inną chorobą zakaźną. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa są w 100% wyposażone w sprzęt jednorazowego użytku. Badania przed oddaniem krwi mają na celu ochronę tych, dla których krew jest przeznaczona - ludzi chorych.
Badania w placówkach Służby Krwi stwierdzające czy nie jesteś nosicielem wirusowych zapaleń wątroby, HIV oraz kiły mają także na względzie i Twoje dobro.

Ile krwi pobiera się jednorazowo i jak długo to trwa ?
Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml i trwa to zwykle 5-9 minut

Nie jestem chory, ale czy na pewno mogę oddawać krew ?
Jeśli nie jesteś pewny swego stanu zdrowia, nie musisz się obawiać, lekarz z Centrum Krwiodawstwa zbada Cię. Jeśli badania wykażą, że nie jesteś zdrowy, niestety nie będziesz mógł zostać honorowym krwiodawcą, ale zawsze możesz pomóc zachęcając innych.

Jak często można oddawać krew ?
Kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy a mężczyźni maksymalnie 6 razy w ciągu roku.

Czy przed oddaniem krwi muszę być na czczo ?
Nie koniecznie, można wypić herbatę, wodę, sok i zjeść lekkostrawny posiłek, lecz oby nie był tłusty.

Czy po jednorazowym oddaniu krwi będę musiał oddawać ją stale ?
Nie, oddawanie krwi nie uzależnia.

Nie wiem czy moja krew nadaje się do pobrania ?
Zgłoś się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub do Oddziału Terenowego, tam zostaną wyjaśnione Twoje wątpliwości.

Czy jeżeli nie znam swojej grupy krwi mogę oddać krew ?
Nie jest to żadną przeszkodą. Oznaczenie grupy krwi będzie wykonane w Centrum Krwiodawstwa.

Czy mogę oddać krew jeżeli ostatnio chorowałem ?
Nie, ponieważ nie pobiera się krwi od osób które nie są w pełni zdrowe.

Czy mogę oddać krew jeżeli uprawiam sport ?
Tak.

Czy kobiety w trakcie trwania miesiączki mogą oddawaćkrew ?
Krew można oddać dopiero po 3 dniach od jej zakończenia

Co zawiera ankieta, którą wypełnia się przed oddaniem ?
Pytania odnośnie obecnego stanu zdrowia i w przeszłości.

Czy można pić alkohol przed oddaniem krwi ?
Bezwzględnie NIE !!!CO TO JEST PLAZMAFEREZA?
To zabieg polegający na pobraniu od dawcy jedynie płynnej części krwi zwanej osoczem lub plazmą. Oprócz wody, która jest głównym składnikiem osocza, zawiera ono kilkaset różnych białek, z których kilka ma niezwykle ważne znaczenie dla współczesnej medycyny.

DLACZEGO POTRZEBNE SĄ DUŻE ILOŚCI OSOCZA?
Z osocza można izolować białka konieczne dla prawidłowego krzepnięcia krwi, a więc leczenia chorych na hemofilię i inne skazy krwotoczne. Oddziela się również białka zwane immunoglobulinami, które stosowane są głównie w celu zwiększenia odporności organizmu a także albuminę niezbędną w leczeniu oparzeń, wstrząsu i innych schorzeń.
W osoczu znajdą się niewielkie ilości wymienionych białek, dlatego aby umożliwić skuteczne leczenie wielu chorób potrzebne jest zebranie dużych ilości osocza.

JAK WYKONUJE SIĘ PLAZMAFEREZĘ?
Stosowane są dwie metody :
1. pobranie od dawcy krwi pełnej do pojemnika, oddzielenie osocza przy użyciu specjalnej wirówki i następnie przetoczenie dawcy (oddanie) jego krwinek czerwonych. Jest to tzw. metoda konwencjonalna albo manualna. W ten sposób pobiera się zwykle 400 ml osocza w ciągu ok. 2,5 godz.
2. pobieranie od dawcy krwi do aparatu zwanego separatorem osocza, który automatycznie dokonuje oddzielenia osocza od krwinek czerwonych. Te ostatnie są cyklicznie zwracane dawcy, a osocze zbierane w oddzielnym pojemniku. W ten sposób, pobiera się zwykle 600 ml osocza w ciągu 30 min.

Obydwa rodzaje plazmaferezy to zabiegi całkowicie bezpieczne, nie powodujące żadnych ujemnych następstw w organizmie dawcy.

KTO MOŻE BYĆ DAWCĄ OSOCZA?
Obowiązują w tym przypadku takie same zasady jak przy kwalifikowaniu dawców do oddania krwi.

JAK CZĘSTO MOŻNA ODDAWAĆ OSOCZE?
Nie częściej, niż co dwa tygodnie i nie więcej niż 15 litrów w ciągu roku. Osocze można oddawać częściej niż krew pełną, ponieważ niewielkie ubytki białek i wody są znacznie szybciej uzupełniane.

ODDAJĄC OSOCZE METODĄ PLAZMAFEREZY UMOŻLIWIASZ SKUTECZNE LECZENIE WIELU CIĘŻKO CHORYCH!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Honorowe Krwiodawstwo w Nowym Sączu Strona Główna -> FAQ - Pytania i Odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Style edur created by spleen & Programy.
Regulamin